An entrepreneurial adventures

5 powodów dla których nie sprzedajesz

Nie zawsze proces sprzedaży domyka się samoistnie, często wymaga to znajomości wielu sztuczek, które pozwalają nam go w tym wspomóc. Czasem problem leży po naszej stronie, ponieważ stosujemy overselling bądź kierujemy się złą strategią sprzedaży, a niekiedy są to czynniki na które nie mamy bezpośredniego wpływu, jak np. zmiana trendów, demografii terenu na którym działamy, czy stylu życia.

1. Nie próbujesz.

Pozyskiwanie klientów wymaga naszego zaangażowania. Często należy wyjść klientom na przeciw i zacząć samodzielnie oraz aktywnie ich pozyskiwać. W tym celu można wykorzystać moc internetu. Oferty współpracy czy sprzedaży można kierować poprzez skrzynkę e-mail. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze będzie to efektywne w tak dużym stopniu jak byśmy chcieli. Statystyki pokazują, że ze 100 wysłanych przez nas e-maili zawierających oferty dostaniemy odpowiedź na zaledwie 1 odpowiedź. Idąc krok dalej, analitycy wskazują, że dopiero jedna spośród 10 takich całościowych odpowiedzi poskutkuje sprzedażą. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i rozpocząć aktywne poszukiwanie. Internet nie jest jedynym miejscem do poszukiwania nowych odbiorców. Dobrym rozwiązaniem jest także zorganizowanie eventów na których zaprezentujemy naszą ofertę. Miejsce spotkań jest uzależnione od rodzaju produktu i grupy docelowej do której chcemy trafić.

2. Doradzasz, a nie oferujesz.

Bardzo ważne jest stworzenie oferty dopasowanej do konkretnego klienta. Starajmy się mniej doradzać, co klient powinien zrobić bądź wybrać, a dostarczmy mu gotowego rozwiązania i stosownie go uargumentujmy. Spersonalizowana oferta zdecydowanie lepiej podziała niż sama porada. Klienci sami doskonale wiedzą, czego oczekują, jest wyciągnięcie z nich tej informacji. Osoba która nawiązuje z nami kontakt widzi w nas specjalistów w swoim fachu i oczekuje konkretnych rozwiązań. W ofercie nie zawierajmy zbyt dużej ilości produktów, skoncentrujmy się na tym, co według nas najlepiej trafia w gusta klienta i zaspokaja jego potrzeby.

3. Sprzedajesz za dużo.

Z języka angielskiego zjawisko nazywane jako overselling. Praktyka ta stosowana jest bardzo często przez przedsiębiorców wchodzących na rynek, a polega ona na zapewnieniu maksymalnego wykorzystania dostępnej podaży. W praktyce polega to na sprzedaży towarów bądź usług w takiej ilości, która przewyższa nasze realne możliwości. Przedsiębiorcy zakładają z góry, że nie wszystkie zamówienia zostaną przez klientów potwierdzone. W taki sposób zapewniamy 100% zwrotu z inwestycji. Co jednak w, gdy nikt nie zrezygnuje z zamówionej usługi bądź towaru? Niestety w tym momencie sytuacja znacznie się pogarsza, przecież nie możemy klientowi wprost odmówić. W takim przypadku transakcje rozciągają się w czasie, a my tracimy na wiarygodności w oczach klientów. Postępowanie takie jest nie opłacalne, ponieważ można stracić dużo klientów, którzy być może zostaliby potencjalnie z nami na stałe i wygenerowali dla nas znacznie większy zysk.

4. Nie testujesz strategii.

Każdy z nas kiedyś wchodził na rynek i zadawał sobie mnóstwo pytań co zrobić, aby uzyskać najlepszą sprzedaż. Odpowiedź jest prosta – znaleźć odpowiedni pattern, czyli model działania, który buduje się poprzez różne sposoby i próby docierania do klienta. Nie zawsze jednak pierwszy pattern będzie skuteczny, nie należy się jednak poddawać i próbować innych rozwiązań. Do stworzenia dobrego kanały dotarcia do potencjalnych konsumentów należy ściśle określić naszą grupę docelową. Dla przykładu, oferując produkty dla młodzieży najlepszą formą kontaktu może okazać się internet i social media. Dzięki testowaniu kilku modeli strategii jesteśmy w stanie wybrać najlepszy dla nas, który przynosi najlepsze efekty. Pamiętajmy, że definiuje on metodologię sprzedaży.

5. Nie naciskasz.

Sprzedaż należy dopinać! Nie można bać się upominać o odpowiedź, ponieważ bez takiego postępowania cały proces skazany jest na porażkę. Należy pamiętać, że zakończenie jest najważniejsze, niezależnie od finalnej odpowiedzi klienta. Odmowa jest bardziej wartościowa niż tkwienie w niepewności i niewiedzy na temat wyboru konsumenta. Zachowajmy jednak równowagę pomiędzy delikatnym naciskiem, a wywieraniem dużej presji na podjęcie decyzji natychmiast. Dobrym wyjściem z sytuacji jest wyznaczenie klientowi czasu na przemyślenie decyzji i skontaktowanie się z nim w celu uzyskania odpowiedzi.

Przedstawione powody, powodują zmniejszenie sprzedaży, co jest negatywnym zjawiskiem dla przedsiębiorstw każdego rodzaju. Ważne jest aby w dobrym momencie zainterweniować, dokonać analizy dlaczego tak się dzieje i wdrożyć działania, które pomogą
podnieść sprzedaż.

Do dobrania odpowiedniej strategii ratowania wielkości sprzedaży należy ocenić czy jej spadek nastąpił nagle, czy jest to długotrwały proces, który trwa od pewnego czasu. Przydatna będzie także analiza i obserwacja rynków światowych. Dzięki temu
będziemy mieli pogląd, czy problem występuje w skali lokalnej, czy ogólnoświatowej. Przyczyn które wpływają na obniżoną sprzedaż może być bardzo wiele i w dużym stopniu zależą one od rodzaju biznesu, który prowadzimy. Nieważne jednak jakie jest źródło przyczyny, jedno jest pewne – koniecznie należy rozpatrzyć wszystkie aspekty po kolei i dokonać zmian. Pamiętajmy, tylko ten, co nic nie robi nie popełnia błędów.

An entrepreneurial adventures

Simon Piekarz

I'm a serial entrepreneur with a passion for technology. I'm a full life cycle founder. I want to share this adventure with you, so that I can help you to avoid problems on the way to success. Enjoy!

Reach me!

If you have any questions or you need help in your daily business problems just drop me an email: simonpiekarz@gmail.com