An entrepreneurial adventures

Atom-influencerzy jako przyszłość marketingu

Czy sposoby reklamy i marketingu, które sprawdzały się 5 lat temu dalej są efektywne? Jakie działania marketingowe wybrać, aby przyniosły oczekiwane skutki? Za pomocą jakich mediów trafić do największej liczby odbiorców? Z pewnością duża część z Was nie raz się nad tym głowiła. W dobie cyfryzacji i ogólnodostępnego Internetu wybór działań jest niezwykle trudny, dla przykładu reklamy w prasie z roku na rok tracą na wartości. Z tego też powodu duża ilość firm decyduje się na działania reklamowe w Internecie, między innymi poprzez nawiązanie współpracy z tak modnymi w dzisiejszych czasach influencerami. Kim jest influencer? Czym się zajmuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Influencerem nazywa się osobę działającą w social media, dla przykładu mogą być to miejsca takie jak: Instagram, Facebook, TikTok, YouTube, a przy tym ma szerokie grono odbiorców. Tematyka działalności jest bardzo różnorodna, najpopularniejsze są treści związane z fitnessem, modelingiem, modą, kosmetykami, lifestyle. W skrócie: każdy znajdzie coś dla siebie, związanego ze swoim hobby. Dlaczego jest to dobra forma reklamy naszych produktów i jakich twórców wybrać? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost osób działających twórczo w sieci, tworzących swoje społeczności. Najwięksi polscy twórcy potrafią zrzeszać miliony osób, które śledzą ich codzienne losy oraz czytają wpisy. Fakt ten został zauważony i wykorzystany przez agencje reklamowe i zespoły specjalistów ds. marketingu i reklamy. Na przestrzeni ostatnich 5 lat liczba pojawiania się nazwy “influcencer marketing” w wyszukiwarkach internetowych wzrosła ponad 7-krotnie, zaś na rynku spotykamy rozwój coraz większej ilości agencji, platform internetowych, które zajmują się tego typu działalnością.

Nie ma się co dziwić, że influencer marketing jest bardzo dobrym narzędziem do podniesienia sprzedaży, bowiem uznaje się go za najszybszą metodę do pozyskiwania klientów. Wśród mediów społecznościowych największą moc ma Instagram. Twórcy reklamują tam produkty poprzez posty sponsorowane. Szacuje się, że w 2019 roku było ich ponad 25 milionów, zaś rok 2020 ma być jeszcze bardziej obfity w tego typu treści.  Stawki za post są różne i uzależnione od wielkości społeczności, która śledzi daną osobę.

Śmiało możemy stwierdzić, że influencerzy w ostatnich latach zawojowali rynek. Pojawia się jednak bardzo ważne pytanie: czy w dalszym ciągu są godni zaufania? Niestety, z roku na rok tracą na wiarygodności. Influencer marketing poszedł do przodu w takim tempie, że jedna osoba posiada bardzo dużo kontraktów, co wiąże się z częstym lokowaniem produktu. Odbiorcy widząc zbyt dużą ilość reklam tracą zaufanie. Wtedy z ratunkiem przychodzą atom-influencerzy, którymi nazywane są osoby tworzące mniejsze, często lokalne społeczności. Mniejsi twórcy często są twórcami konkretnej treści, która trafia do najbardziej zainteresowanych danym tematem odbiorców. Śmiało można stwierdzić, że przejmują oni rynek.

Atom-influencerzy są zdecydowanie bardziej wiarygodni niż najwięksi twórcy z dużą ilością współprac. Mniejsza częstotliwość lokowania produktów sprawia, że odbiorca ma wrażenie, że skoro produktów reklamowanych jest mało, więc te, które się pojawiają są naprawdę godne polecenia.

W momencie, gdy zdecydujemy się podjąć współpracę z influencerami należy zrobić research, które treści są najbardziej związane z naszym produktem. Pamiętajmy, że takie działania muszą być dokładnie przemyślane, bo co da reklama części samochodowych na blogu, który skierowany jest do dzieci i młodzieży? Pewnie niewiele.

Zadajmy sobie pytanie, czy lepiej reklamować produkt u jednego twórcy, który ma milion subskrypcji, bądź followersów, czy u 1000 atom twórców? Odpowiedź brzmi: lepiej, aby produkt polecało 1000 osób swoim znajomym bądź fanom. Dzięki zwiększonej liczbie współprac, zakładając, że umowa zawarta jest na jeden wpis, nasz produkt pojawi się TYSIĄC! razy więcej w sieci, dzięki czemu potencjalnie więcej osób będzie miało szanse go zobaczyć, a osoby, które spotkają się z reklamą więcej niż jeden raz zapamiętają ją lepiej, a produkt zostanie w ich podświadomości.

Tendencja wyboru twórców do współpracy na przestrzeni lat diametralnie się zmieniła. Popularniejsi stają się atom-influencerzy, którzy wzbudzają większe zaufanie wśród oglądających. Dzięki ich wyborze do współpracy będziemy mieli większą gwarancję, że reklama naszego produktu trafi do odpowiedniej grupy osób, którzy są potencjalnymi klientami. Często wybór taki zmniejszy także nasze koszty, z uwagi na fakt, że wiele mniejszych twórców zgadza się na współpracę w formie barteru, czyli produkt, za reklamę. Pamiętajmy także o odpowiednim doborze platformy, na której zamieszczane będą posty sponsorowane. Istnieje szereg platform, które popularne są tylko w gronie młodzieży, więc zamieszczanie reklam produktów dla dorosłych, bądź osób starszych nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Podsumowując, przez ostatnie lata influencerzy zawojowali rynek marketingu internetowego, co poskutkowało zwiększeniem się agencji zajmujących się marketingiem internetowym ponad 3-krotnie. Bez wątpienia – reklama w social mediach króluje i nic nie wskazuje, żeby miało się to zmienić. Należy jednak pamiętać o nie korzystaniu z tej formy marketingu ad hoc, a stworzyć przemyślaną strategię i plan, aby reklama była skuteczna, co można stwierdzić po zwiększonej sprzedaży.

 

 

An entrepreneurial adventures

Simon Piekarz

I'm a serial entrepreneur with a passion for technology. I'm a full life cycle founder. I want to share this adventure with you, so that I can help you to avoid problems on the way to success. Enjoy!

Reach me!

If you have any questions or you need help in your daily business problems just drop me an email: simonpiekarz@gmail.com