An entrepreneurial adventures

Samolot dla każdego… no może niekoniecznie

Lotnictwo ultralekkie jest to rodzaj transportu powietrznego do którego używa się specjalnego rodzaju samolotów, zgodnie z nazwą – zaliczanych do ultralekkich z uwagi na swoją skrajnie niską wagę, która nie może przekraczać 495 kilogramów, a ich prędkość przeciągnięcia nie może być większa niż 65 km/h (to ta przy której spadasz a nie latasz). W wielu przypadkach taka forma latania jest wykorzystywana jako hobby do przelotów amatorskich. Nie można jednak nie zauważyć tendencji wypierania statków powietrznych o większej masie przez ultralekkie, ponieważ istnieje do tego szereg powodów, między innymi:

  • mniejszy koszt kupna (między 200-500 tyś złotych);
  • niższe koszty utrzymania;
  • prostsze i tańsze szkolenia dające uprawnienia do sterowania;
  • proste przepisy dotyczące użytkowania;
  • o wiele łatwiejsza obsługa niż w przypadku korzystania z cięższych statków powietrznych.

Kto z nas nigdy nie marzył o byciu pilotem bądź chociaż o możliwości sterowania samolotem? Sądzę, że zdecydowana większość. Zatem tyle zalet, jakie ma lotnictwo ultralekkie tylko zachęca do spróbowania, prawda? Latanie to niezwykła przygoda, pozwala na chwilowe zapomnienie o przyziemnych czynnościach i problemach. Dla niektórych jest to praca, dla innych – znakomite hobby.

Pierwszym samolotem zaliczanym do grupy ultralekkich w Polsce był J-1 Prząsniczka, którego konstruktorem jest Jarosław Janowski, który nie był zawodowym pilotem, a jedynie pilotem amatorem. Zaznaczmy również, że w roku 1970, kiedy go rejestrowano, nie istniała jeszcze grupa maszyn ultralekkich, więc podciągnięto go pod motoszybowce.

Skoro wspomnieliśmy o szkoleniach, warto przybliżyć jedną z najbardziej istotnych kwestii – ich cenę. Koszt kursu uprawniającego użytkowanie samolotu ultralekkiego oscyluje w granicach 18 tysięcy złotych, co w porównaniu chociażby do szkolenia na awionetkę, które wynosi około 60 tysięcy złotych, jest bardzo atrakcyjną ofertą. Ważną cechą jest to, że takim samolotem można latać jak normalnym, przy odpowiednich uprawnieniach. Ważne jest także to, że wymagania względem zdrowia pilota są mniejsze niż w przypadku licencji np. na pilotowanie turystyczne. W przypadku, gdy dostrzeżemy, że pozwolenia, które posiadamy są dla nas nie wystarczające, istnieje możliwość uzyskania dodatkowych uprawnień, tak zwanych specjalistycznych, np. na loty w nocy.

Wiele z Was zastanawia się pewnie, jakimi osiągami mogą pochwalić się tego typu maszyny. Wartości maksymalne, jakie możemy osiągnąć użytkując samoloty ultralekkie to zakres od 209 km/h do 277 km/h. Zasięg samolotów to od 100 do 1500 km. Niezwykle istotną kwestią jest paliwo, jakim są napędzane, ponieważ w odróżnieniu od standardowych maszyn lotniczych wykorzystuje się tutaj nie paliwo lotnicze, a benzynę. Takie rozwiązanie ma znaczący wpływ na ekonomikę lotu, ponieważ w dużym stopniu mniejsza się godzinowe spalanie, gdzie oscyluje ono w granicach 12 litrów benzyny na godzinę lotu, gdzie podczas tego czasu średnio można pokonać 200 kilometrów. Taki wynik spalania jest niezwykle podobny do samochodów osobowych. Wśród całej gamy maszyn można znaleźć jeszcze bardziej oszczędne, które spalają około 8 litrów na godzinę lotu.

Jak zatem przedstawia się sytuacja dotycząca bezpieczeństwa użytkowania samolotów ultralekkich? Jedno można stwierdzić na wstępnie, istnieją zarówno wady jak i zalety. Z pewnością ich niska masa własna ma wpływ na odczucia związane z oddziaływaniem wiatru, tj. na zwiększone turbulencje. Jednak niską masą można zaliczyć także do zalet, ponieważ wpływa to na znakomitą aerodynamiczność, pozwala na użycie, bardzo często spotykanego systemu ratunkowego, którym jest spadochron. Możemy go znaleźć za siedzeniem załogi, a na użycie go pozwala uchwyt montowany w panelu centralnym.

Przejdźmy do przedstawienia, gdzie samoloty ultralekkie mogą znaleźć zastosowanie, a jest tego dość sporo. Głównie spełniają one swoje pierworodne zadanie – wykorzystywane są do celów rekreacyjnych. Osoby, które zakupiły taki samolot na własność, często chcą, aby przynosił on jeszcze dodatkowe zyski, co jeszcze dodatkowo zmniejsza koszty utrzymania. Samolotów ultralekkich można używać do:

  • holowania szybowców, nie tylko ultralekkich;
  • prowadzenia obserwacji, patroli, np. w wojsku czy policji;
  • fotografii, w celu poszukiwania niesamowitych ujęć;
  • celów reklamowych, dzięki obecności haka, możemy przypiąć banery reklamowe i wykorzystywać samolot w celach zarobkowych.

Według prognoz w 2022 roku liczba wydanych świadectw pozwalających na pilotowanie samolotów ultralekkich sięgnie liczby 380. W 2018 roku wydano około 280 świadectw kwalifikacji. Wzrostowa tendencja liczby osób z uprawnieniami pokazuje, że lotnictwo ultralekkie rozkwita, a coraz więcej osób się nim interesuje. Świadczy o tym także rosnąca liczba rejestrowanych samolotów z grupy ultralekkich oraz ich obecność na dużych targach lotniczych w Berlinie czy Radomiu. Szacuje się, że w 2020 roku liczba zarejestrowanych samolotów z wagą do 494 kilogramów osiągnie wielkość 350 egzemplarzy.

Warto zwrócić uwagę, że zainteresowanie wzrasta nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. W Europie Zachodniej zainteresowanie jest znacznie większe niż w naszym kraju. Może być to poniekąd spowodowane sytuacją ekonomiczną, jednak i u nas w Polsce, z uwagi na poprawienie się sytuacji finansowej wielu obywateli coraz więcej osób chce spełniać swoje marzenia o lataniu samolotami, a dzięki lotnictwu ultralekkiemu marzenia mogą stać się realne.

An entrepreneurial adventures

Simon Piekarz

I'm a serial entrepreneur with a passion for technology. I'm a full life cycle founder. I want to share this adventure with you, so that I can help you to avoid problems on the way to success. Enjoy!

Reach me!

If you have any questions or you need help in your daily business problems just drop me an email: simonpiekarz@gmail.com